2019 yılında emtia fiyatları ABD Çin ticari savaşları, FED faiz politikaları, küresel ekonomide yavaşlama ve Ortadoğu’da artan siyasi tansiyon ekseninde gelişecek. Piyasalar ve iş dünyası açısından 2019 yılına emtia fiyatlarındaki gelişmeler ise yatırım stratejilerinin revizyonu açsısından çok önemli. Peki,  uzmanların 2019 yılı için emtia fiyatları beklentileri nedir? İşte emtia gruplarına göre beklentiler…

2019’de tarımsal emtia fiyatları ve beklentiler

Tarımsal emtiada 2018 yılı fiyatları üretimde oluşan dalgalanma ve arz fazlası sebebiyle özellikle tropikal emtia (kakao, soya, kahve…) yatırımcısını üzdü. Pamuk, şeker, mısır, buğday gibi emtialarda ise fiyat baskısı hakim oldu.

2019 yılında ise ekonomide büyüme, Latin Amerika’da beklenen kuraklık ve Avustralya’da beklenen mevsim dışı yağmurlar, 2018 kışının sonu 2019 kışının başlangıcında aşırı yağmur ve soğuk hava getirmesi beklenen El Nino’nun (La Nina) yaratacağı risklerin tarımsal emtia arzını olumsuz etkilemesi bekleniyor. Uzmanlar,  El Nino’nun oluşma olasılığının yüzde 70 olduğunu belirtiyorlar. El Nino ABD’deki üretim bölgelerinde havanın ısınmasına ve ciddi bir kuraklığa yol açabilir. Bu tablonun gerçekleşmesi durumunda ise birçok tarımsal emtiada yukarı yönlü risklerin gelişme ihtimali çok güçlü görülüyor.

2019 yılı emtia fiyatlarına yönelik uzman beklentilerinden bazıları ise şu şekilde;

ABN Amro: 2019’da 2017 ve 2018 yaraları sarılabilir

Hollanda merkezli finans kuruluşu 2019 yılı emtia fiyatlarına yönelik olarak özellikle buğday, mısır ve kahve fiyatlarının üretimin azalmasına paralel olarak fiyatların 2019 yılında psikolojik seviyeleri aşabileceğini tahmin ediyor.

Goldman emtia fiyatlarının normalleşmesini bekliyor

Cohen&Steers portföy yöneticisi ve Başkan yardımcısı Ben Ross, şişmiş küresel envanterin 2017/18 döneminde fiyatları baskıladığını ancak mısır, soya ile buğdayda fiyatların ABD Çin ticari savaşlarına bağlı olarak 2019’da yükseliş yönünde normalleşme sürecine girmesini bekliyor.

Rabobank, ABN Amro ve Cohen & Steers: 2019’da yukarı yönlü riskler fazla

Rabobank, ABN Amro ve Cohen & Steers  gibi finans kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeye göre, 2018 yılı tarımsal emtia ürünleri için olumlu geçeceği 2019 yılında ise fiyatlarda aşağı yönlü risklerden daha fazla yukarı yönlü risklerin olacağı beklentisi hakim.

2019’de petrol emtiası fiyatları ne olur?

2019 yılı petrol fiyatlarında küresel ekonomide ki talebe, Ortadoğu’daki üretime, ABD Çin ticari savaşlarına, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üretim politikalarına bağlı olarak 40 dolar ile 80 dolar bantı arasında bir seyir bekleniyor. Fakat bazı uzmanlar 60 ile 100 dolar bandındaki seyrin siyasi risklere bağlı olarak daha mümkün olacağını savunuyorlar.

2018’de altın ve gümüş fiyatları ne yönde değişir?

2018 yılında altın ve gümüş emtia fiyatları güçlü dolar karşısında beklentinin altında bir seyir izledi faka 2019 yılında FED’in faiz artırımı politikalarında daha güvercin bir politika izlemesi beklentisi çerçevesinde şekillenecek. Kıymetli madenlerdeki fiyat hareketlerinin ayrıca ABD Çin ticari savaşları, İran yaptırımları, Ortadoğu tansiyonunun artması durumunda yukarı yönlü gelişmesi bekleniyor. Ayrıca merkez bankalarının rezervlerinde altın oranını artırma eğilimi 2019’da da devam edecek gözüküyor. Bu çerçevelerde Altın ve aynı yönde hareket eden gümüş gibi emtialar 2019 yılında da portföylerde yer alacak gözüküyor.

2019 yılında metal-çelik – çinko emtia fiyatları ne olur?

Küresel ekonomideki büyümeye bağlı olarak talebi artan veya düşen metal-demir-çelik emtilarında 2019 yılı fiyat beklentilerinde yukarı yönlü gelişmelerin olacağı beklentisi hakim. Hurda bakırda Çin tarafından gelen yoğun talebin 2019 yılında da çevre kirliliğine bağlı olarak azalması bekleniyor. Ayrıca bakır üretici ülkelerdeki grevler ve hava koşulları arz üzerinde fazla baskı yaratmayacak çünkü Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zambia ülkelerde yeni kapasitenin devreye girmesi ile üretimin desteklenmesi bekleniyor. Analistler yeni yılda küçük bir açık oluşmasını ve fiyatların yükselmesini bekliyor.

2019 yılında alüminyum fiyatında yukarı yönlü gelişmeler bekleniyor, uzmanlar da Çin’in arz tarafında gerçekleştirdiği reformların etkisiyle 2019’da fiyatların 2.100 dolar civarında dengelenmesini bekliyor.

Analistler 2019 yılında da çinko fiyatlarında yükseliş potansiyeli olduğunu öngörüyorlar. CPM Group emtia bölümü de fiziki sıkışıklığın fiyatları gelecek yıl ortalama 3.154 dolara çıkaracağını düşünüyor.

Global ve yerel emtialara GCM avantajları ile yatırım yapın

2019 yılında emtia fiyatlarında beklenen yatırım fırsatlarının ve risklerin yönetiminde profesyoneller tarafından hazırlanan analiz ve raporlar başarılı yatırım stratejilerinin önemli referans noktasıdır. Forex piyasasında ve VİOP’ta işlem gören emtialarda sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM Menkul Kıymetler’in yatırımcıya sunduğu özel avantaj farklılığı ile yatırım yapabilirsiniz.